Wyjazd do Krakowa

 

IMG 9909Chór Parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego "Fletnia Pana" w dniach 8-11 listopada przebywał na koncertach w Krakowie. Wizyta włodawskich chórzystów możliwa była dzięki zaproszeniu, jakie otrzymali oni od zaprzyjaźnionego Akademickiego Chóru Politechniki Krakowskiej „Cantata”, który gościł we Włodawie jesienią 2009 roku. Fletnia Pana, pod dyrekcją Pawła Łobacza, wystąpiła z trzema koncertami pieśni religijnych i patriotycznych. 

W niedzielę, 10 listopada, przed południem chór zaśpiewał samodzielnie w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Czchowie, który jest najstarszym i najlepiej zachowanym zabytkiem architektury sakralnej ziemi brzeskiej. Występ został przyjęty IMG 9854entuzjastycznie i zakończył się owacjami na stojąco. Partnerem koncertu był Miejski Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Czchowie. Wieczorem tego samego dnia odbył się koncert w kościele św. Kingi w Krakowie, gdzie obok Chóru „Fletnia Pana” wystąpił Akademicki Chór Politechniki Krakowskiej „Cantata” pod dyrekcją Marty Stós. Ten koncert, w nowo wybudowanej, pięknej świątyni, położonej na terenie Płaszowa w dzielnicy Podgórze, również został niezwykle ciepło przyjęty, o czym świadczyły bisy, których zdecydowanie domagała się publiczność. 11 listopada, w dniu celebracji Narodowego Święta Niepodległości, miał miejsce szczególny koncert religijno-IMG 0001patriotyczny w kościele rektoralnym św. Marka, położonym nieopodal Rynku Głównego w Krakowie. Koncert w wykonaniu obydwu chórów w scenerii wiekowej świątyni wyjątkowo wymownie wpisał się w narodowe święto, przebiegł w atmosferze szczególnego skupienia i modlitwy, które można było zaobserwować na twarzach zgromadzonej publiczności. Inspiracją i mottem koncertu były słowa św. Bazylego Wielkiego – „Śpiew jest odpoczynkiem dla duszy i początkiem pokoju. Uspokaja tumult i wzbudzenie myśli, uśmierza gniew. Przygotowuje ludzi do miłości…”.

IMG 0014Wspólne wykonanie hymnu „Gaude Mater Poloniae” stanowiło swoistą kulminację nie tylko podniosłego koncertu, ale także całego pobytu włodawskiego chóru w gościnie u krakowskich przyjaciół. Trzy dni wspólnych intensywnych prób, koncertów i spotkań pokazały, że Chór „Fletnia Pana” z Parafii Najświętszego Serca Jezusowego we Włodawie jest w stanie wykonywać poważny repertuar muzyczny na poziomie satysfakcjonującym nawet tak wyrobioną, krakowską publiczność. Plan wizyty włodawskich chórzystów w Krakowie był wypełniony aż po brzegi. Gospodarze zadbali nie tylko o to, by goście zwiedzili najważniejsze miejsca: Plac Matejki, Planty, Rynek Główny, Kościół Mariacki, Sukiennice, Collegium Maius, Okno Papieskie, Wawel oraz Łagiewniki, lecz również stworzyli taką atmosferę, dzięki której pobyt w królewskim Krakowie zaliczyć należy do absolutnie wyjątkowych.

Oto parę zdjęć z naszych koncertów.

CZCHÓW

 IMG 9930 IMG 9840 IMG 9843

 

 

 

 

 

ŚW. KINGA

 IMG 0011  IMG 0020 IMG 0023 IMG 0024 IMG 0031